In memoriam Chaim van Unen

In memoriam Chaim van Unen

Archieven

Nieuws

Door Stichting PaRDeS op 8 mei 2026

Je kent dat wel, dat je pas bij de begrafenis van iemand die je toch goed kende, heel veel dingen hoort die je eerder helemaal niet wist.
Bij een Joodse begrafenis worden er geen foto´s geprojecteerd, wordt er geen muziek gespeeld.
Bij voorkeur zijn het alleen familieleden die het woord voeren.
Op 4 mei jongstleden overleed Chaim van Unen en bij zijn lawaje hoorden wij van zijn naasten, met allerlei anecdotes, hoe een fantastische vader en grootvader hij was geweest. Altijd positief. Neuriënd ging hij door het leven. En hij speelde voortdurend met taal, op een grappige manier de volgorde veranderend, dus wetenschappers werden … schetenwappers.
Wij kennen Chaim vooral als tsaddiek. Hij was het die binnen de Liberaal Joodse Gemeente  Amsterdam in 1991 het Studiecentrum oprichtte en ook bij PaRDeS heeft hij geregeld cursussen gegeven, over Job onder andere, een bijbelfiguur die hem fascineerde. Over Jona is van hem onlangs nog een boek verschenen.
Rabbijn Menno ten Brink vertelde dat elk jaar als Korach in de parasja ter sprake was gekomen, Chaim na afloop op hem toekwam en altijd de discussie begon hoe je Korach´s gedrag ook vanuit een andere invalshoek zou kunnen zien.
Chaim is 90 jaar geworden.


Moge Chaim’s nagedachtenis ons allen tot zegen zijn!

Onderwerp(en):
©2026 Stichting PaRDeS | Privacy | Disclaimer
envelopephoneclockmagnifiercrossmenu