Terugblik op de Studiedag

Terugblik op de Studiedag

door Stichting PaRDeS op 6 december 2025

Terugblik op de Studiedag

Het was een succesvolle bijeenkomst met een kleine 70 aanwezigen.

Na de opening van de dag door Bas van den Berg, de voorzitter van de Stichting PaRDeS, gingen de aanwezigen op de studiedag gelijk twee aan twee met elkaar in gesprek over het thema van de dag, want dat is voor ons als PaRDeS de kern van het lernen: in een open ontmoeting elkaar leren kennen èn een onderwerp beter en dieper leren verstaan.

Marcus van Loopik was helaas verhinderd, maar Bas van den Berg gaf in zijn plaats de door Marcus voorbereide presentatie over heiliging als een basisconcept in een Joodse theologische visie op mens en wereld.

Na een koffiepauze met opnieuw de gelegenheid tot een tweegesprek volgde een inspirerende lezing door prof. Dr. Chris Doude van Troostwijk over de heiliging van de tijd, het leven en de Naam vanuit filosofisch perspectief.

Na de lunch vonden er in verschillende zalen een vier-tal workshops plaats:

  • Jacob de Leeuwe gaf een workshop over 'Heiliging als het verbinden van het aardse, gewone met het bijzondere, Hemelse'. *)
  • Rabbijn Hannah Nathans gaf een workshop over 'Bidden als het intensiveren van het gesprek tussen de ziel en de goddelijke Bron van Leven'.
  • Anne-Maria van Hilst gaf een workshop met de titel ‘Tikoen olam: polarisatie te boven komen in dialoog'.
  • Sarai Mock had haar workshop als titel meegegeven 'Heiliging van het leven als het versterken van rechtspraak en mensenrechten'.

Plenair volgde daarop een korte impressie van het boek ‘Morele moed en spirituele durf’ door Bas van den Berg. En tenslotte werd een exemplaar van de vertaling van het boek van A. J. Heschel door de uitgever Greco Idema, (van het tijdschrift Volzin), aan de sprekers en de workshopgevers overhandigd.

Nadat de dag door voorzitter Bas van den Berg was afgesloten konden de aanwezigen onder het genot van een hapje en een drankje met elkaar napraten en genieten van het optreden van het Klezmerduo Mazzeltov.

*) Wat Jacob de Leeuwe in zijn workshop vertelde en liet zien, is ook op YouTube te volgen:
https://www.youtube.com/watch?v=1BXmIrBDF_U

©2026 Stichting PaRDeS | Privacy | Disclaimer
envelopephoneclockmagnifiercrossmenuarrow-right